General Assembly: Committees

Published 10/20/2014 // 

Ambassador Geir O. Pedersen delivered Norway's statement on Agenda Item 23 c): Women in development, United Nations General Assembly Second Committee, on 30 October, 2014

Read more >

Published 10/16/2014 // 

Deputy Permanent Representative H.E. May-Elin Stener delivered a statement on agenda item 64: Rights of the child, of the UN General Assembly Third Committee, on 16 October, 2014.

Read more >

Published 10/15/2014 // 

Statement by Adviser, Ms. Maria Bergram Aas at Sixth Committee Agenda item 83: Universal jurisdiction, on 15 October 2014

Read more >

Published 10/15/2014 // 

Statement on Agenda item 19: Sustainable development, Second Committee of the UN General Assembly. Delivered by H.E. Ambassador May-Elin Stener, Deputy Permanent Representative at Norway's Mission to the UN, on 15 October, 2014.

Read more >

Published 10/14/2014 // 

Statement held by H.E. Ambassador Geir O. Pedersen on the Advancement of women, Agenda item 27, Third Committee, Sixty-ninth General Assembly Session, 14 October 2014.

Read more >

Published 10/9/2014 // 

Statement by H.E. Ambassador May-Elin Stener, Deputy Permanent Representative, held in the First Comittee's general debate on all disarmament and international security agenda items.

Read more >

Published 10/8/2014 // 

Mr. Adrian Lorentsson, Youth Delegate and Observer from The Norwegian Association of Youth Mental Health, delivered a statement on Social Development, which is the Third Committees Agenda Item 27, on 8 October, 2014.

Read more >

Published 10/8/2014 // 

First Secretary Ms. Iselin Hebbert Larsen held Norway's statement on Social Development - Agenda Item 27 in the Third Committees, 8 October, 2014.

Read more >

Published 10/7/2014 // 

Norway's statement at the Second Committee's meeting on "Inequality and Development" was delivered by Ambassador Geir O. Pedersen on 7 October, 2014.

Read more >

Published 10/7/2014 // 

A general statement by Norway in the Second Committee, UNGA 69, was held by H. E. Ambassador Geir O. Pedersen on 7 October, 2014.

Read more >